Stary Bartłomiej...

Wszystko związane z historią miasta

Moderator: Moderatorzy

Stary Bartłomiej...

Postprzez Kasprić » Cz mar 18, 2004 19:53

Rzecz dotyczy starego Bartłomieja (pyt. skierowane zwłaszcza do Meg):
1. W większości przewodników określa się go jako budowlę gotycką... przecież to jest typowa budowla romańska, czyż nie?
2. Ostatnio byłem tam ze 2 lata temu i strasznie zaciekawiły mnie freski, które odsłonięto - czy to dzieło jest kontynuowane? Zjakiego pochodzą one okresu? Ile jest już odsłoniętych?

Czy gdzieś są zdjęcia wnętrza tego kościółka??
Kasprić

Postprzez Meg » Cz mar 18, 2004 20:17

bardzo ładnie ;-)
a międzyczasie przeszukałam wszystkie dostępne materiały - faktycznie wszędzie jest ten kościółek określany jako gotycki
odwrócę pytanie: a co Twoim zdaniem świadczy o "romańskości" tego obiektu - bo na zewnątrz widzę w zasadzie jedynie typowe dla gotyku skarpy, a wnętrza niestety nie znam
Meg

Postprzez Kasprić » Cz mar 18, 2004 20:38

Obrazek
1. Łuk okien i drzwi bynajmniej gotycki nie jest - to jest w sumie najważniejsze
2. Ona są małe - typowe dla architektury romańskiej
3. W wieku XIII przeważała architektura romańska
4. Jak mówiłem, w środku byłem jakie 2 lata temu, więc mogę się mylić, ale z tego co pamiętam, to wnętrze ma charajterystyczny dla budowli romańskich układ (do tego romański łuk sklepienia - lecz mógłby on wynikać z barokowego wystroju)... poszukam jeszcez jakichś zdjęć...
Kasprić

Postprzez Kasprić » Cz mar 18, 2004 20:48

Huuuraaaa!! A jednak miałem rację!!! Oto, co przeczytałem na stronce um:
Gliwickie kościoły stanowią odbicie długiej historii miasta. Od malowiczego romańskiego kościółka rektorskiego św. Bartłomieja, poprzez neogotycką katedrę, aż po nowoczesne kościoły Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Sikorniku oraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Trynku.
I niech się te nieuki, co to te przewodniki piszą, schowają :D.
P.S. Możliwe, że można w nim dostrzec elementy char. dla różnych stylów, ale romańskiego jest tam najwięcej - strasznie mnie to cieszy, bo romańskich budowli w Polsce ze świecą szukać, a nasz Bartłomiej jest ze wszecg miar wyjątkowy :)
Kasprić

Postprzez sebush » Cz mar 18, 2004 21:23

Moze ta pomylka wynika z tego, ze styl romanski charakteryzowal sie miedzy innymi rotundami, a tych tutaj nie ma, 'kanciastosc' to cecha gotyku :-)
sebush

Postprzez Kasprić » Cz mar 18, 2004 21:33

Wieża chyba była dobudowana w póżniejszym czasie, wię może po porsatu starano się zachować styl (ale kanciastość wyszła... chociaż patrzą na różne kolegiaty to i kanciaste wieże się zdażają :))
Kasprić

Postprzez sebush » Cz mar 18, 2004 21:36

Prawda i sa najczesciej podwojne. Ciekaw jestem, co sklonilo owych piszacych do twierdzenia, ze kosciolek jest gotycki?
sebush

Postprzez Kasprić » Cz mar 18, 2004 21:39

Hmmm, powiem szczerze, że nie widzę tam nic gotyckiego... pewnie aż tak nie znam się na architekturze, ale patrząc po oknach, sklepieniach to gotyk to to na pewno nie jest...
Kasprić

Postprzez Meg » Cz mar 18, 2004 22:26

Kasprić napisał(a):Huuuraaaa!! A jednak miałem rację!!! Oto, co przeczytałem na stronce um:
Gliwickie kościoły stanowią odbicie długiej historii miasta. Od malowiczego romańskiego kościółka rektorskiego św. Bartłomieja,

nie ekscytuj się tak ;-)
na tej samej stronie urzędu znajdziesz też tekst:
"Wzmianki o parafii i kościele pw. św. Bartłomieja sięgają XIII w. Według najstarszych źródeł kościół i parafia powstały około 1232 r. Swój początek zawdzięczają zakonowi rycerskiemu Templariuszy, przybyłemu na Śląsk z Moraw. Kościół jest gotycki, murowany, orientowany, otoczony murem z kamienia.

"1. Łuk okien i drzwi bynajmniej gotycki nie jest - to jest w sumie najważniejsze "

błąd - to nie jest najważniejsze, obok łuku "ostrego" występuje szereg innych również w gotyku występujących rozpowszechnionych i łuk "zwykły" tez się do nich zalicza

"2. Okna są małe - typowe dla architektury romańskiej "

błąd - wielkość okien wynika z obronnego charakteru budynku

"3. W wieku XIII przeważała architektura romańska "

tak, ale z wieku XIII pochodzi tylko zakrystia (1232)- z XV, a nawet XVI
prezbiterium, nawa wybudowana po zniszczeniu kościoła w 1626

"4. Jak mówiłem, w środku byłem jakie 2 lata temu, więc mogę się mylić, ale z tego co pamiętam, to wnętrze ma charajterystyczny dla budowli romańskich układ (do tego romański łuk sklepienia - lecz mógłby on wynikać z barokowego wystroju)... poszukam jeszcez jakichś zdjęć..."

kolebkowe sklepienie występowało w gotyku powszechnie - sklepienia krzyżowe "dotyczą" większych obiektów

" styl romanski charakteryzowal sie miedzy innymi rotundami, a tych tutaj nie ma"

Sebush, tak na marginesie, wiesz co to jest rotunda?
zdanie powyższe powinno brzmieć: "w okresie romańskim często spotykamy rotundy, a kościół św Bartłomieja rotundą nie jest"

ostatnie pytanie - już niezwiązane ze stylem romańskim
odkryta w latach 70-tych polichromia jest wczesnobarokowa (XVII w.) przedstawiająca tzw Drzewo Jessego.
Meg

Postprzez Kasprić » Cz mar 18, 2004 23:21

To też pisałem, że się na architekturze nie znam do końca :). Ale w sumiew to ciekawe, bo w życiu nie myślałem, że gotyk może mieć taki okrągły łuczek (i też nigdy nie widziałem takiego gotyku - nawet w małych kościołach - więc wcale nie jest to takie popularne):). Pozostaje dylemat, bo wg różnych żródeł inne informacje docierają... hmmm, wsiadaj Meg w autko, zobacz na własne oczy o powiedz, co o tym myślisz :D
Tymi informacjami z um bym się nie przejmował, bo nie są zbyt dokładne (choćby nie ma rozróżnienia na budowę od podstaw i przebudowę, a także nadawanie stylu), poza tym z różnych żródeł często inne dane wychodzą...
Co do fresków, to dzięki za informacje... A wiesz coś może o samych pracach - czy zostały zakończone? Czy coś jeszce jest do odkrycia - odsłonięcia? hmmm, przydałyby się jakieś zdjęcia :)
Kasprić

Następna strona

Powrót do Gliwice kiedyś